Receta ushqimore

Mesvakti ne vetem 3 minuta ✔✔✔

Mesvakti ne vetem 3 minuta ✔✔✔📍2/3 filxhan kos dhie 📍1 kivi 🥝📍1 luge gjelle fara chia📍1 luge gjelle fruta te thata me mjalte ( arra ,bajmar ,lajthi)📍2 luge gjelle manaferra te ngrira .Per me teper keshilla mbi regjimet ushqimore te shendetshme na ndiqni . Stavrula Posteci : Dietologe Klinike BSc,MSc Clinical -Medical Nutrition / Aristotle …

Mesvakti ne vetem 3 minuta ✔✔✔ Read More »

Light Cheesecake 😋

Light Cheesecake 😋 Nje embelsire e fresket ,e shpejt,e shendetshme dhe shume e shijshme!Provojeni ,do ju pelqeje jashte mase ..😍Perberesit per 3 racione :🔸️8 biskota integrale ,🔸️1 filxhan kos kremoz (Kolios ),🔸️1/2 flxh djathe philadhelphia,🔸️1lgj recel manaferre ose luleshtrydhe,🔸️8 luleshtrydhe te prera ne kubike.Pergatitja ✏ :🔸️Thermojme biskotat dhe i vendosim ne blender derisa te thermohen …

Light Cheesecake 😋 Read More »

𝑬𝒎𝒃𝒆𝒍𝒔𝒊𝒓𝒆 𝒆 𝒇𝒕𝒐𝒉𝒕𝒆/ 𝑨𝒌𝒖𝒍𝒍𝒐𝒓𝒆 𝒎𝒆 𝒃𝒊𝒔𝒌𝒐𝒕𝒂 𝑶𝒓𝒆𝒐 𝙆𝙪𝙟𝙙𝙚𝙨!…

𝑬𝒎𝒃𝒆𝒍𝒔𝒊𝒓𝒆 𝒆 𝒇𝒕𝒐𝒉𝒕𝒆/ 𝑨𝒌𝒖𝒍𝒍𝒐𝒓𝒆 𝒎𝒆 𝒃𝒊𝒔𝒌𝒐𝒕𝒂 𝑶𝒓𝒆𝒐𝙆𝙪𝙟𝙙𝙚𝙨: 𝙀𝙢𝙗𝙚𝙡𝙨𝙞𝙧𝙖 𝙚 𝙢𝙚𝙨𝙞𝙥𝙚𝙧𝙢𝙚 𝙣𝙪𝙠 𝙚𝙨𝙝𝙩𝙚 𝙙𝙞𝙚𝙩𝙞𝙠𝙚. 𝙋𝙤𝙧 𝙣𝙚𝙨𝙚 𝙙𝙚𝙨𝙝𝙞𝙧𝙤𝙣𝙞 𝙩𝙚 𝙨𝙪𝙧𝙥𝙧𝙞𝙯𝙤𝙣𝙞 𝙙𝙞𝙠𝙚, 𝙖𝙥𝙤 𝙩𝙚 𝙠𝙚𝙣𝙖𝙦𝙣𝙞 𝙢𝙞𝙦𝙩𝙚 𝙩𝙪𝙖𝙟, 𝙚𝙨𝙝𝙩𝙚 𝙯𝙜𝙟𝙚𝙙𝙝𝙟𝙖 𝙚 𝙙𝙪𝙝𝙪𝙧!⚠️Kemi vendosur dhe opsionin light!Sot kemi vendosur “te thyejme rregullat” dhe t’ju rekomandojme nje recete shume te thjeshte , por vertet shume shume te shijshme . Sic ja …

𝑬𝒎𝒃𝒆𝒍𝒔𝒊𝒓𝒆 𝒆 𝒇𝒕𝒐𝒉𝒕𝒆/ 𝑨𝒌𝒖𝒍𝒍𝒐𝒓𝒆 𝒎𝒆 𝒃𝒊𝒔𝒌𝒐𝒕𝒂 𝑶𝒓𝒆𝒐 𝙆𝙪𝙟𝙙𝙚𝙨!… Read More »

Mirmengjes ju urojme nje fundjave te mbare

Mirmengjes ju urojme nje fundjave te mbare ..🙏🍪🍪Receta e biskotave qe e keni pritur me shume deshire:Me vetem 4 perberes ju mund te beni biskota te mrekullueshme, te pershtatshme edhe per personat vegane!Perberesit: 📍2 banane te pjekura (te bera mire),📍1 filxhan tërshëre,📍2 lugë gjelle gjalpë kikiriku ose tahini,📍50gr copeza cokollate.📍1 luge gjelle mjalteOpsionale:🔸️1 luge kafe …

Mirmengjes ju urojme nje fundjave te mbare Read More »

𝑲𝒆𝒌 𝒎𝒆 𝒎𝒐𝒍𝒍𝒆 🥧

𝑲𝒆𝒌 𝒎𝒆 𝒎𝒐𝒍𝒍𝒆 🥧Nje kek i lehte me molle, do te ishte nje zgjedhje fantastike per te shoqeruar pasditet tuaja te cajit dhe mengjeset me kafe ose qumesht.Nese ju them perberesit jam e sigurt qe do ta gatuani menjehere . Nese nuk me besoni, lexoni pak me poshte.𝑷𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔𝒊𝒕:– 2 flxh caji miell (integral ose te …

𝑲𝒆𝒌 𝒎𝒆 𝒎𝒐𝒍𝒍𝒆 🥧 Read More »

𝑨𝒌𝒖𝒍𝒍𝒐𝒓𝒆 𝒏𝒆 𝒌𝒖𝒔𝒉𝒕𝒆 𝒔𝒉𝒕𝒆𝒑𝒊𝒆 𝒎𝒆 𝒑𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔 𝒏𝒂𝒕𝒚𝒓𝒂𝒍 ( 𝑴𝒆 𝒗𝒆𝒕𝒆𝒎 4 𝒑𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔 𝒌𝒓𝒚𝒆𝒔𝒐𝒓𝒆

𝑨𝒌𝒖𝒍𝒍𝒐𝒓𝒆 𝒏𝒆 𝒌𝒖𝒔𝒉𝒕𝒆 𝒔𝒉𝒕𝒆𝒑𝒊𝒆 𝒎𝒆 𝒑𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔 𝒏𝒂𝒕𝒚𝒓𝒂𝒍 ( 𝑴𝒆 𝒗𝒆𝒕𝒆𝒎 4 𝒑𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔 𝒌𝒓𝒚𝒆𝒔𝒐𝒓𝒆.) 🔝Vetem 145 kalori porcioniKa ardhur momenti te konsumojme shendetshem, edhe ate qe e kemi quajtur “te ndaluar”, AKULLOREN!Vetem se akullorja jone eshte e shendetshme! E shijshme! E thjeshte!𝑽𝒆𝒕𝒆𝒎 𝒎𝒆 4 𝒑𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔:Receta per 2 racione.🔶️(1/4 filxhan ose 45 ml qumesht ) 🥛🔶️2 banane …

𝑨𝒌𝒖𝒍𝒍𝒐𝒓𝒆 𝒏𝒆 𝒌𝒖𝒔𝒉𝒕𝒆 𝒔𝒉𝒕𝒆𝒑𝒊𝒆 𝒎𝒆 𝒑𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔 𝒏𝒂𝒕𝒚𝒓𝒂𝒍 ( 𝑴𝒆 𝒗𝒆𝒕𝒆𝒎 4 𝒑𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔 𝒌𝒓𝒚𝒆𝒔𝒐𝒓𝒆 Read More »

J𝒆𝒏𝒊 𝒈𝒂𝒕𝒊 𝒑𝒆𝒓 𝒏𝒋𝒆 𝒎𝒆𝒔𝒗𝒂𝒌𝒕 𝒎𝒆 180 𝒌𝒂𝒍𝒐𝒓𝒊?!

𝑱𝒆𝒏𝒊 𝒈𝒂𝒕𝒊 𝒑𝒆𝒓 𝒏𝒋𝒆 𝒎𝒆𝒔𝒗𝒂𝒌𝒕 𝒎𝒆 180 𝒌𝒂𝒍𝒐𝒓𝒊:– 1 𝒇𝒊𝒍𝒙𝒉𝒂𝒏 𝒅𝒐𝒎𝒂𝒕𝒆 𝒕𝒆 𝒑𝒓𝒆𝒓𝒂 𝒏𝒆 𝒌𝒖𝒃𝒊𝒌,– 40𝒈𝒓 𝒂𝒗𝒐𝒌𝒂𝒅𝒐 ,– 1 𝒍𝒖𝒈𝒆 𝒈𝒋𝒆𝒍𝒍𝒆 𝒈𝒋𝒊𝒛𝒆,– 1 𝒗𝒆𝒛𝒆 𝒇𝒔𝒉𝒂𝒕𝒊 𝒕𝒆 𝒛𝒊𝒆𝒓𝒆,– 1 𝒍𝒖𝒈𝒆 𝒇𝒂𝒓𝒂 𝒎𝒊𝒙 ,– 1 𝒍𝒖𝒈𝒆 𝒌𝒂𝒇𝒆 𝒗𝒂𝒋 𝒖𝒍𝒍𝒊𝒓𝒊 ( 𝒐𝒑𝒔𝒊𝒐𝒏𝒂𝒍).𝑵𝒋𝒆 𝒎𝒊𝒏𝒊 𝒔𝒂𝒍𝒍𝒂𝒕𝒆 𝒒𝒆 𝒎𝒖𝒏𝒅 𝒕𝒂 𝒎𝒆𝒓𝒓𝒏𝒊 𝒎𝒆 𝒗𝒆𝒕𝒆 𝒏𝒆 𝒑𝒖𝒏𝒆 , 𝒏𝒆 𝒏𝒋𝒆 𝒗𝒂𝒛𝒐 𝒒𝒆𝒍𝒒𝒊 𝒅𝒉𝒆 …

J𝒆𝒏𝒊 𝒈𝒂𝒕𝒊 𝒑𝒆𝒓 𝒏𝒋𝒆 𝒎𝒆𝒔𝒗𝒂𝒌𝒕 𝒎𝒆 180 𝒌𝒂𝒍𝒐𝒓𝒊?! Read More »

𝑩𝒂𝒓𝒆𝒕𝒂 𝒕𝒆 𝒔𝒉𝒆𝒏𝒅𝒆𝒕𝒔𝒉𝒎𝒆 𝒎𝒆 𝒕𝒆𝒓𝒔𝒉𝒆𝒓𝒆

𝑩𝒂𝒓𝒆𝒕𝒂 𝒕𝒆 𝒔𝒉𝒆𝒏𝒅𝒆𝒕𝒔𝒉𝒎𝒆 𝒎𝒆 𝒕𝒆𝒓𝒔𝒉𝒆𝒓𝒆. 𝑩𝒂𝒓𝒆𝒕𝒂 𝒕𝒆 𝒔𝒉𝒆𝒏𝒅𝒆𝒕𝒔𝒉𝒎𝒆 𝒎𝒆 𝒕𝒆𝒓𝒔𝒉𝒆𝒓𝒆 𝒑𝒆𝒓 𝒈𝒋𝒊𝒕𝒉𝒆 𝒇𝒂𝒎𝒊𝒍𝒋𝒆𝒏 𝒏𝒈𝒂 𝑫𝒊𝒆𝒕 𝑷𝒍𝒂𝒏 .𝑷𝒆𝒓 𝒓𝒆𝒄𝒆𝒕𝒆𝒏 𝒏𝒅𝒊𝒒𝒏𝒊 𝒗𝒊𝒅𝒆𝒐𝒏 𝒆 𝒑𝒍𝒐𝒕𝒆 𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒏𝒂𝒍𝒊𝒏 𝒕𝒐𝒏𝒆 𝒏𝒆 𝒊𝒏𝒔𝒕𝒂𝒈𝒓𝒂𝒎 𝒐𝒔𝒆 𝒚𝒐𝒖𝒕𝒖𝒃𝒆.

𝑴𝒖𝒇𝒇𝒊𝒏𝒔 𝒎𝒆 𝒍𝒖𝒍𝒆𝒔𝒉𝒕𝒓𝒚𝒅𝒉𝒆

𝑴𝒖𝒇𝒇𝒊𝒏𝒔 𝒎𝒆 𝒍𝒖𝒍𝒆𝒔𝒉𝒕𝒓𝒚𝒅𝒉𝒆𝑳𝒆 𝒕𝒊 𝒔𝒉𝒕𝒐𝒋𝒎𝒆 𝒕𝒓𝒚𝒆𝒛𝒆s 𝒔𝒐𝒏𝒆 𝒑𝒂𝒌 𝒂𝒓𝒐𝒎𝒆 𝒅𝒉𝒆 𝒔𝒉𝒊𝒋𝒆 𝒑𝒓𝒂𝒏𝒗𝒆𝒓𝒆 𝒎𝒆 𝒎𝒖𝒇𝒇𝒊𝒏𝒔 𝒕𝒆 𝒔𝒉𝒆𝒏𝒅𝒆𝒕𝒔𝒉𝒆𝒎 𝒎𝒆 𝒍𝒖𝒍𝒆𝒔𝒉𝒕𝒓𝒚𝒅𝒉𝒆!𝑷𝒆𝒓𝒃𝒆𝒓𝒆𝒔𝒊𝒕 𝒑𝒆𝒓 12 𝒎𝒖𝒇𝒇𝒊𝒏𝒔:– 1.5 𝒇𝒍𝒙𝒉 𝒎𝒊𝒆𝒍𝒍,– 1/2 𝒇𝒍𝒙𝒉 𝒌𝒂𝒌𝒂𝒐 𝒑𝒍𝒖𝒉𝒖𝒓,– 1/2 𝒇𝒍𝒙𝒉 𝒔𝒉𝒆𝒒𝒆𝒓,– 1 𝒗𝒂𝒏𝒊𝒍𝒊𝒆 𝒑𝒍𝒖𝒉𝒖𝒓,– 1 𝒍𝒖𝒈𝒆 𝒈𝒋𝒆𝒍𝒍𝒆 𝒗𝒂𝒋 𝒖𝒍𝒍𝒊𝒓𝒊,– 1 𝒗𝒆𝒛𝒆,– 2/3 𝒇𝒍𝒙𝒉 𝒒𝒖𝒎𝒆𝒔𝒉𝒕 𝒐𝒔𝒆 𝒌𝒐𝒔,– 5 𝒎𝒆 6 𝒍𝒖𝒍𝒆𝒔𝒉𝒕𝒓𝒚𝒅𝒉𝒆 𝒕𝒆 𝒑𝒓𝒆𝒓𝒂 𝒏𝒆 𝒇𝒆𝒕𝒂 𝒒𝒆 …

𝑴𝒖𝒇𝒇𝒊𝒏𝒔 𝒎𝒆 𝒍𝒖𝒍𝒆𝒔𝒉𝒕𝒓𝒚𝒅𝒉𝒆 Read More »

Ekzistojnë pafund mite mbi ushqimet

Ekzistojnë pafund mite mbi ushqimet, e veçanërisht mbi ato që mendohet se të shëndoshin ose nuk të shëndoshin. Shpesh herë ky lloj referencimi bazohet tek një lloj i vetëm ushqimi, psh buka, makaronat ose fruta të ndryshme. Ja u kemi thënë se nuk ekzistojnë ushqime që ju dobesojne ose ju shëndoshin, perkundrazi, mund të konsumoni …

Ekzistojnë pafund mite mbi ushqimet Read More »

Shopping Cart