Sistemi imunitar – Keshilla si te mbrohemi ndaj virozave.

Ushqimet – Sistemi imunitar – Keshilla si te mbrohemi ndaj virozave.
Keshillat qe duhet te ndiqni per nje sistem te forte imunitar ne kete periudhe.
✔Mos harroni te konsumoni 2 – 2,5 litra uje ne dite.
✔Konsumoni 3 filxhane sallate ne dite me perime te ndyshme duke shtuar vecanerisht brokoli,spinaq ,speca te kuq karrota ,qepe ,limon ,hudher etj.
✔Konsumoni 3 fruta ne dite . Njera prej tyre duhet te jete portokall. Nese anashkalloni konsumimin e frutave gjate dites, mund ti konsumoni ne formen e smoothie duke shtuar pak turmeric.
✔Konsumoni nje ose dy filxhane caj ne dite me xhinxher,1 luge kafeje mjalte edhe limon.
✔Perdorni sa me teper supen e pules me perime pasi permban nje sasi te larte te vlerave ushqyese por edhe ndihmon ne hidratimin e organizmit . Gjithashtu permban nje aminoacid (tryptophan), i cili ndikon ne prodhimin e serotonines duke na ndihmuar te ndjehemi me mire nga ana shpirterore .
✔Konsumoni proteina me vlera biologjike te larta si veza ,peshku ,mishi ,pula per te perfituar mineralet e nevojeshme si zink ,selen , magnez dhe hekur.
✔Te pakten nje filxhan kos ose kefir ne dite per mirembajtjen e mikroflores gastrointestinale .
✔Suplementet si Vitamina C ,E ,Zink etj, rekomandohet vetem tek personat qe nuk perfshijne ushqimet e mesiperme ne dieten e tyre , ndersa te gjithe te tjeret qe ndjekin rregullat nuk e kane te nevojshme te marrin keto suplemente.
✔Shmangni qendrimin ne ambjente te mbyllura ne orar fluks sic mund te jete palestra .Zgjidhni orar me me pak njerez ose ecje ne natyre dhe aktivitet ne shtepi.
✔Shmangni ushqimet e gatshme kete periudhe edhe frekuentimin e kafeneve ose lokaleve nese nuk jeni te sigurt per higjenen edhe menyren e pergatitjes se ushqimit.
✔Nuk lejohen dietat hipokalorike nen 1300 kalori kete periudhe . Ndiqni vetem keshillat e dietologut per nje regjim ushqimor te ekuilibruar.
✔Ushqime pa vlera ushqyese , me sasi te larta sheqeri ,alkooli ,duhani etj, ndikojne negativisht ne sistemin tone imunitar.

Kujdesuni sa me shume per veten!

P.S – Mos anashkaloni udhezimet mbi keshillat e higjenes personale te dhena nga Ministria e Shendetesise.

Stavrula Posteci : Dietologe Klinike BSc, MSc

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Cart