Per te gjithe ata qe mendojne se dieta permban vetem sallate

Per te gjithe ata qe mendojne se dieta permban vetem sallate ,kos ,fileto pule ,duke eleminuar cdo gje dhe sidomos buken ,dua t’ju them qe ky eshte nje koncept i gabuar .
Thjeshte na duhet te mesohemi me sasine optimale qe duhet te konsumojme.
Shpesh here me dergoni ne inbox sa feta buke duhet te konsumoni cdo dite qe mos te ndikoje ne rritjen e peshes.
Do mundohem t’ju ndihmoj duke e shpjeguar sa me thjesht.
✔Sasia e bukes qe duket te konsumoni brenda dites nuk eshte fikse dmth varet nga kalorite qe merr nje person brenda dites , prsh 1500kcal ,1800kcal , 2000kcal ose 2500kcal.
✔Gjithashtu sasia e bukes qe do konsumojme gjate dites varet nga sasia e karbohidrateve qe permbajne udhqimet qe konsumojme gjate gjithe dites ,si pershembull makarona ,patate ,oriz ,bizele ,fruta etj
Keshtu nese do ju thosha qe dikush duhet te konsumoje 7 – 8 feta buke ne dite, nuk do te ishte e sakte pasi tek vaktet tuaja do perfshihen edhe ushqime te tjera qe permbajne karbohidrate .
Atehere nje permbledhje te shpejte , nese vakti juaj nuk permban karbohidrate si patate,oriz ,makarona, dmth keni per te konsumuar gjelle me perime , mund ti shtoni vaktit tuaj edhe 2 feta buke 50 – 60gr.
⚠️Shembull dreke ose darke :1 pjate supe me perime, mish pule,peshku ose mish te kuq me vaj ulliri,sallate me vaj ulliri edhe 2 feta buke thekre 50 – 60gr gjithsej.
⚠️Nese vakti juaj permban sasi te larte karbohidratesh si patate,pilaf,makarona etj.Nuk eshte e nevojshme te shtoni pjesen e bukes, pasi plotesoni vlerat ushqyese .
Shpresoj t’ju kem ndihmuar sado pak tek koncepti i sasise.
Po ju paraqes edhe foto per te pare se sa mund te jete nje fete buke.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Cart